Regulacje Prawne
Wypisywanie recept
Uprzejmie informujemy, iż w świetle przepisów prawa i wymogów NFZ lekarze nie są uprawnieni do wypisania leków bez przeprowadzenia badania pacjenta i konsultacji lekarskiej. Aby otrzymać receptę na leki refundowane konieczne jest posiadanie ubezpieczenia i w razie wątpliwości okazanie w recepcji dokumentu poświadczającego takie ubezpieczenie w NFZ, ważnego przynajmniej jeden miesiąc. W przypadku braku ubezpieczenia i dokumentu potwierdzającego lekarze będą mogli wystawić tylko receptę pełnopłatną (100% odpłatności). Lekarze danej specjalności nie mają prawa przepisywania leków refundowanych w celu leczenia schorzeń pozostających poza ich specjalizacją.
Podstawa prawna
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6.05.2008 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej - Dz.U. nr 81 poz. 484.
- Zarządzenie nr 72/2009 Prezesa NFZ z 3.11.2009 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna.
- Art. 42 ustawy z 5.12.1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty - tekst jedn.: Dz.U z 2008 r. nr 136, poz. 857 ze zm.
KARTA PRAW PACJENTA
Prawa Pacjenta
- Prawo do ochrony zdrowia.
- Prawo do świadczeń zdrowotnych odpowiadających wymaganiom wiedzy medycznej, opartej na dostępnych metodach i środkach zapobiegania, rozpoznawania i leczenia chorób, wykonywanych przez lekarzy, pielęgniarki oraz diagnostów laboratoryjnych z należytą starannością i zgodnie z zasadami etyki zawodowej.
- Prawo do udzielenia świadczeń medycznych bez zbędnej zwłoki.
- Prawo do natychmiastowej pomocy medycznej w zakładach opieki zdrowotnej, ze względu na zagrożenie życia lub zdrowia.
- Prawo do intymności i poszanowania godności osobistej w czasie udzielania świadczeń zdrowotnych.
- Prawo pacjenta, a także jego przedstawiciela ustawowego, do uzyskania klarownej informacji o swoim stanie zdrowia, rozpoznaniu, proponowanych oraz możliwych metodach diagnostycznych i leczniczych, wynikach leczenia, rokowaniu. Lekarz może zostać z ww. obowiązku zwolniony tylko na żądanie pacjenta. Powyższej informacje mogą zostać udzielne innej osobie wyłącznie za zgodą pacjenta.
- Prawo do wyrażenia zgody na przeprowadzenie badania lub udzielenie innych świadczeń zdrowotnych, po uzyskaniu odpowiednich informacji od lekarza. Zgoda może zostać wyrażona w formie pisemnej, ustnej oraz w sposób dorozumiany (poprzez zachowanie, które nie budzi wątpliwości co do woli poddania się czynności medycznej).
- Prawo do wyrażenia w formie pisemnej zgody na zastosowanie metody leczenia lub diagnostyki stwarzającej podwyższone ryzyko dla pacjenta.
- Prawo do wyrażenia zgody (w formie pisemnej albo ustnej – w obecności dwóch świadków) na uczestnictwo w eksperymencie medycznym po uprzednim uzyskaniu informacji o celach, metodach i przewidywanych korzyściach leczniczych lub poznawczych tego eksperymentu oraz ryzyku jaki wiąże się z jego przeprowadzeniem, a także o możliwości odstąpienia, w każdym momencie, od udziału w eksperymencie.
- Prawo do wyrażenia zgody (w formie pisemnej albo ustnej – w obecności dwóch świadków) do uczestnictwa w badaniu klinicznym, po uprzednim uzyskaniu informacji o istocie, celu skutkach i ryzyku związanego z przeprowadzeniem badania, a także prawo do wycofania się z badania klinicznego w każdej chwili bez żadnego uszczerbku dla siebie.
- Prawo do dostępu do dokumentacji medycznej na wniosek pacjenta, jego przedstawiciela ustawowego lub osoby przez niego upoważnionej.
- Prawo do ochrony danych zawartych w dokumentacji medycznej oraz innych związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych.
- Prawo do zachowania w tajemnicy informacji związanych z pacjentem uzyskanych przez personel medyczny w związku z wykonywaniem zawodu, z uwzględnieniem wyjątków ustawowo przewidzianych.
- Prawo do uzyskania informacji o prawach pacjenta w zakładzie opieki zdrowotnej.
- Prawo do złożenia skargi na lekarza do rzecznika odpowiedzialności zawodowej przy właściwej izbie lekarskiej w przypadku podejrzenia postepowania sprzecznego z zasadami etyki zawodowej oraz za naruszenie przepisów o wykonywaniu zawodu lekarza.
- Prawo do złożenia skargi na pielęgniarkę do rzecznika odpowiedzialności zawodowej przy właściwej izbie pielęgniarek w przypadku podejrzenia postepowania sprzecznego z zasadami etyki zawodowej oraz za zawinione naruszenie przepisów dotyczących wykonywaniu zawodu pielęgniarki.
- Prawo do żądania, aby udzielający mu świadczeń zdrowotnych lekarz zasięgnął opinii innego lekarza lub zwołał konsylium lekarskie.
- Prawo do żądania, aby udzielająca mu świadczeń zdrowotnych pielęgniarka zasięgnęła opinii innej pielęgniarki.
Prawo do złożenia skargi.
- Każdy, kto poweźmie wiadomość, co najmniej uprawdopodabniającą naruszenie praw pacjenta może złożyć wniosek do Rzecznika Praw Pacjenta o wszczęcie postępowania wyjaśniającego. We wniosku należy zawrzeć: oznaczenie wnioskodawcy, oznaczenie pacjenta, którego sprawa dotyczy, zwięzły opis stanu faktycznego.
- Każdy ma prawo do złożenia wniosku do Rzecznika Praw Pacjenta o wydanie decyzji w sprawie praktyki naruszającej zbiorowe prawa pacjentów.
Prawa pacjenta małoletniego.
- Pacjentowi małoletniemu przysługują wszystkie prawa pacjenta pełnoletniego, z uwzględnieniem poniższych zapisów.
- Prawo do uzyskania informacji o stanie zdrowia, rozpoznaniu, proponowanych i możliwych metodach diagnostycznych, leczniczych, wynikach leczenia i rokowaniu, przysługuje pacjentowi małoletniemu, który ukończył lat 16 oraz jego przedstawicielowi ustawowemu.
- Prawo do wyrażenia zgodny (sprzeciwu) na przeprowadzenie badania lub udzielenie innego świadczenia zdrowotnego przysługuje pacjentowi małoletniemu, który ukończył lat 16 oraz jego przedstawicielowi ustawowemu.
- Prawo do wyrażenia opinii na temat uczestnictwa w eksperymencie medycznym lub badaniu klinicznym przysługuje pacjentowi małoletniemu, który ukończył lat 16 lub który nie ukończył lat 16, a jest w stanie wyrazić swoja opinię z rozeznaniem.
- Prawo do wyrażenia zgody (cofnięcie zgody) na uczestnictwo w eksperymencie medycznym lub badaniu klinicznym przysługuje pacjentowi małoletniemu, który ukończył lat 16 oraz jego przedstawicielowi ustawowemu.